Ördek Sendromu: Sosyal Medya’da Neden Herkes Mutlu?


Ördek sendromunu bu aralar sıkça duyar olduk. Bende merak ettim sizler için araştırdım ve fikir edindim. Sendrom şu anda direkt olarak sosyal medya ile alakalı olarak tanımlansa da işin aslı yada çıkış noktası pek öyle değil.

Stanford Üniversitesi tarafından öğrencilerin zorluklarını tanımlamak için ortaya atılan “ördek sendromu” kavramı, ördeklerin suyla mücadelesinden ilham alınarak adlandırılan ve günlük hayatımızı zorlaştıran bir düşünce sistemini özetlemektedir.

Aslında ördek sendromu, öğrencilerin herhangi bir sıkıntı, depresyon, kendinden şüphe etme kaygılarını bastırırken dışarıdan sakin görünebilme yeteneklerini ifade etmek için kullanılmıştır.

Herkes sağlıklı, mutlu, zengin, tutkulu aşk yaşayan, devamlı iyi yemekler yada iyi mekanlarda yenen güzel yemekler ister. Bunun böyle olmadığını bilsek de sosyal medya kullanımının bu denli artmış olmasından dolayı hepimizin hayatı göz önünde desek de bu da yalan. Görmüş olduğumuz sadece insanların mutlu olduğu anlar. Göstermek istediği anlar.

Ben konuştukça ikilemlerim artıyor ama bir şekilde toparlamaya çalışacağım. Sadece sormam gereken 3 soru var.

  1. İnsanlar gerçekten gösterdikleri kadar mutlu, başarılı, zengin ya da mükemmel mi?
  2. Sadece mutlu anları mı sosyal medya da bizimle paylaşıyorlar?
  3. Yoksa sadece insanlar mutlu rolü mü yapıyorlar?

İnsanlar gerçekten gösterdikleri kadar mutlu değiller bunu hepimiz biliyoruz. İnstagram’da, facebook’da, youtube’da izlediğimiz hayatlar o filtreli mükkemmel fotoğraflar yalan. Bunu biliyoruz ama yüzleşemiyoruz. Bununla yüzleşin o hayatları izleyip hatalı seçimler yapmayın. Kimse o kadar mükkemmel hayatlar yaşamıyor.

Sadece mutlu anlarını sosyal medyada gördüğümüz insanlara bizlerde dahiliz aslında 3. şahıs gibi bahsetsem de çevremizde, ailemizde, ofisimizde yada aynaya baktığımızda bu örneği görebilirsiniz. Günümüzün %80 i yoğun baskı, stres ve gelecek kaygısı altında geçirirken, sosyal medya kısmında devamlı gülümseyen her paylaşımı birbirinden fazla like almış enfes fotoğraflar var değil mi? Yemezler. Ben beyaz yakalı bir ofis çalışanıyım. Ofiste kızlar devamlı somurtsalar da, gün berbat geçse de, işler yolunda olmasa bile %20 lik kısmında hepsinin günlük paylaşımları gülücüklü, mutlu, mükemmel, kalite kokan fotoğraflar oluyor. Yani arka bahçe düşündüğünüz gibi değil

Benzer Makaleler  GeForce Now'ın düşmesi nedeniyle sadece Activision Blizzard'ı değil, Nvidia'yı suçlayabilirsiniz

Asıl mesele insanlar mutlu rolü yapıyorlar. Bence ördek sendromu tam olarak bu. Her yerde paylaşılan kızgın çift örneğini uzun uzun yazmayacağım ama çok mutsuz olduğumuz, yada çok yorgun olduğumuz bir anda bile bir saniyeliğine olsa da gülümseyip bir fotoğraf paylaşmamız. İnsanlara güçlüyüm, mutluyum imajı vermek bir çok psikolojik rahatsızlara gebe olsa da konumuz olan ördek sendromuna gerçek bir örnek. Benim naçizane önerim mutlu olun, mutlu olmaya mutlu etmeye çalışın. Ama mutlu değilseniz de bunu gizleyip mutlu rolü yapmayın. İnsanlar er yada geç gerçek olan şeye saygı gösterirler, gerçek olanı sahiplenirler, gerçek olan insanları severler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Kaptain

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir