Google, kök hücreler de dahil olmak üzere ‘kanıtlanmamış’ tedavilerin reklamlarını yasaklıyor

Google Cuma günü, çoğu kök hücre ve gen terapisi dahil olmak üzere kanıtlanmamış tıbbi tedaviler için çevrimiçi reklamları yasakladığını söyledi.


Google Cuma günü, çoğu kök hücre ve gen terapisi dahil olmak üzere kanıtlanmamış tıbbi tedaviler için çevrimiçi reklamları yasakladığını söyledi.

Google politika danışmanı Adrienne Biddings bir blog yazısında, “Bu yeni politika, biyomedikal veya bilimsel temeli bulunmayan tedavileri reklamları yasaklayacaktır” dedi.

Biddings, Google’ın “kök hücre tedavisi, hücresel (kök dışı) tedavi ve gen tedavisi gibi kanıtlanmamış veya deneysel tıbbi teknikler için reklamı yasaklayacağını” söyledi.

Bilimsel dayanakları olmayan tedavi reklamları tamamen yasaklanacak

Google Temsili Resim

Çevrimiçi dev, “denenmemiş, aldatıcı tedaviler sunarak bireylerden yararlanmaya çalışan kötü oyuncuların yükselişine” karar verdiğini söyledi.

Şirket bunun tıbbi keşiflerin önemini azaltma çabası olmadığını, ancak “izlenen, düzenlenmiş klinik çalışmaların önemli tıbbi gelişmeleri test etmenin ve kanıtlamanın en güvenilir yolu olduğunu” belirtti.

Google, alandaki uzmanlara danıştıktan sonra harekete geçtiğini ve hareketinin Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği başkanı Deepak Srivastava tarafından onaylandığını söyledi.

Google’ın ifadesinde, Srivastava’nın “Kanıtlanmamış kök hücre ürünlerinin erken pazarlanması ve ticarileştirilmesi halk sağlığını tehdit ediyor, biyomedikal araştırmalara olan güvenlerini ve meşru yeni tedavilerin gelişmesini baltalıyor.”

Çevrimiçi hizmetler, tıbbi aldatmacalar da dahil olmak üzere yanıltıcı ve aldatıcı içeriği filtrelemekte zorlanırken, açık platformlarda kalmaktadır.

Bu yılın başlarında Facebook ve Google’ın sahip olduğu YouTube, bir medya raporunda sahte kanser tedavilerinin sosyal medyada yayıldığını gösterdikten sonra yanıltıcı sağlık iddialarının yayılmasını azaltmak için harekete geçti.

Facebook, önerilen aşıların kullanılmasına karşı çıkan gruplar da dahil olmak üzere yanıltıcı tıbbi iddiaların yayılmasını azaltma çabalarının bir parçası olarak değişiklik yaptığını söyledi.

Doktorlar, avukatlar, mahremiyet uzmanları ve diğerleri ile yapılan görüşmelere dayanan bir Wall Street Journal raporu, çevrimiçi olarak kanser tedavileri hakkında sayısız yanlış veya yanıltıcı iddiada bulundu.

Bunlar arasında potansiyel olarak tehlikeli hücre öldürücü merhemlerin, doğrulanmamış diyet rejimlerinin veya onaylanmamış tarama tekniklerinin kullanılmasını savunan videolar yer aldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Kaptain

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir