MIT ,Işığa Duyarlı Yeniden Programlanabilir Mürekkep Yaptı

MIT yaptığı bu mürekkebe "PhotoChromeleon" adını verdi;Ekip, standart otomotiv verniğini mavi, sarı ve kırmızı polikromatik boyalarla karıştırmakla başladı. Her bir boya, UV ışığına maruz kaldığında renk değiştirmekte


0
1 Paylaş

MIT ışığa duyarlı mürekkep yaptı,peki bu mürekkep ne işe yarıyor? Muhtemelen bir eşya aldığınızda, araba , ayakkabı, şapka , kıyafet yani rengin önemli olduğu herhangi bir şeyi aldığınızda pişmanlık yaşadınız mı? Ancak buna çözüm geldi.MIT’in Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları, farklı renkler ve desenler üretmek için ışıkla “yeniden programlayabileceğiniz” renk değiştiren yeni bir mürekkep geliştirdiler. demem o ki istediğiniz zaman istediğiniz renkleri değiştirebileceksiniz! ne güzel be 😀

MIT yaptığı bu mürekkebe “PhotoChromeleon” adını verdi;Ekip, standart otomotiv verniğini mavi, sarı ve kırmızı polikromatik boyalarla karıştırmakla başladı. Her bir boya, UV ışığına maruz kaldığında renk değiştirmekte 🙂

Üç boyayı da karıştırdığınızda, çok çeşitli renkler üretebilecek bir boyaya sahipsiniz. Her boyanın ışığa nasıl tepki verdiğini anlayarak, araştırmacılar her renk kanalını tam olarak kontrol edebiliyorlar. Modern bir mürekkep püskürtmeli yazıcının, istediğiniz hemen hemen her tonu oluşturmak için ayrı mavi, macenta ve sarı mürekkep kartuşlarını kullanma biçimine benziyor diyebiliriz.

Ekip, MIT ışığa duyarlı mürekkep için bir şov yaptı :P, telefon kılıfı ve (oldukça uygun) bir oyuncak bukalemun gibi çeşitli nesneler üzerinde test etti. Aşağıdaki video, berrak mürekkebin DLP projektör haline geldiğini, bir döner tabla üzerinde döndüğü için nesnenin yüzeyine yüksek yoğunluklu ışık yaydığını göstermektedir. Ancak, laboratuvardaki küçük nesneler üzerinde bir model oluşturmak birkaç saat sürer. Sonuç, boyanmış gibi görünen renklendirilmiş bir katmandır.

Bu sistem, rengi değiştirebilecek nesneler oluşturmak için 3D yazıcı kullanan önceki bir MIT deneyi olan ColorMod’un bir evrilmiş hali. Bu durumda, yazıcının her “pikseli” oluşturması gerekiyordu, elde edilen desenler çok net değildi. PhotoChromeleon ise net görüntüler üretiyor ve mürekkebi ultraviyole ışıkla hemen değiştirebiliyoruz.

Benzer Makaleler  Spider-Man, geri dönüyor

MIT ve biz ne düşünüyoruz?

MIT, PhotoChromeleon teknolojisinin sonunda üretimi daha verimli hale getirebileceğini ve israfı azaltacağına inanıyor. bende aynı şekil düşünüyorum umarım ülkemizde de olur. Farklı renklerde bir çifti almanıza gerek olmadığını hayal edin. Sadece rengi sıfırlayabilir ve istediğiniz zaman başka bir şeyle değiştirebilirsiniz. Telefon kılıfından sıkıldın mı? Yeni bir tane satın almayın, sadece deseni ışıkla değiştirin.

Eğer Google pixel 4 XL hakkında sızan bilgileri görmek isterseniz tıklayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

0
1 Paylaş

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Aydın Safi
Asıl meslegi yazılımcı 2015-2017 senelerinde silikon vadisinde çalışma şansı olmuştur. 2018'de kurdugu bazı siteleri kapatarak Teknolee hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir