Portal Nedir? Öne Çıkan Portal Siteleri

Portal, internet ve web tasarımıyla ilgilenen herkesin duyabileceği bir kelimedir. Çünkü portal internetin ilk yıllarından beri aktif olan bir kavram. Portal temel olarak İngilizce ‘den gelen ve "büyük kapı" anlamına gelen bir kelimedir. Bugün internette yaygın olarak kullanılan portal kavramı, en kaba formdaki büyük giriş kapılarıyla karşılaştırılabilir.


Portal nedir? sorunuza genel bir şekilde açıklayıcı bir cevap vermeye çalışacağım teknolee takipçileri umarım beğenirsiniz, eğer 19 Eylül’de çıkacak olan iOS 13 güncellemesi hakkında bilgi isterseniz tıklayın.

Portal Nedir?

Portal, internet ve web tasarımıyla ilgilenen herkesin duyabileceği bir kelimedir. Çünkü portal internetin ilk yıllarından beri aktif olan bir kavram. Portal temel olarak İngilizce ‘den gelen ve “büyük kapı” anlamına gelen bir kelimedir. Bugün internette yaygın olarak kullanılan portal kavramı, en kaba formdaki büyük giriş kapılarıyla karşılaştırılabilir.
Bu portala akış sağlayan yüksek hacimli bir web sitesi denir. Tek bir tematik konu yerine birçok alan ve hizmete ilişkin bilgiler. Portal sitelerinin geçmişi, İnternet tarihine neredeyse paraleldir. Portal sitesi; haberlerden reklamlara, e-postalara, alışverişe, halka açık işlemlere ve çeşitli kişisel rehberlere kadar. Kullanıcıların İnternet’ten bekleyebilecekleri her şeye tek platformda sahiptir. Bu portal içeriğini çok zengin kılar.
Kapsamlı içeriği nedeniyle, portal sitelerin belirli barlarda genellikle günlük ziyaretçileri vardır. Portal sitelerini güncel tutmak ne yazık ki kolay bir iş değildir. Site için de güncelleme gerektiren binlerce bölümü ve sayfası var. Her internet kullanıcısı saatlerce sıkılmadan portal sitelerinde zaman geçirebilir.
Neler sunacaklarının neredeyse hiçbir sınırı olmayan portal siteler, tüm internet zenginliklerine neredeyse bir köprüdür. Bu nedenle metafor “uygun ana kapı bu siteler için uygun olarak kabul edilir.

Öne Çıkan Portal Siteleri

Portal siteleri genellikle blog sayfalarıyla karıştırılır. Portallar, varlıklarına ve özgürlüklerine göre blog sitelerini andırsalar bile, kendi dinamiklerine sahiptir. Özellikle tasarım ve güncellemeler açısından web sitesinden büyük bir fark bıraktıklarını söyleyebiliriz.
Blog sayfalarından veya web sitelerinden portallar arasındaki farkı daha net anlamak için, yıllarca yayınlanan portal sitelerine bakın. Türkiye kültürel bir portala öncülük etmiş, öte yandan dünyanın en köklü web sitelerinden biri olan Yahoo olduğunu, bu anlamda akla gelen ilk örneğin olduğunu söyleyebiliriz.
Yahoo’ya giriş yaptığınızda, ana sayfada, diğer bir deyişle ana ağ geçidinde alakasız görünen yüzlerce konu ve hizmeti görebilirsiniz. Özellikle oyunlar, sohbet, haberler vb. A’dan Z’ye akla gelen her türlü hizmeti sunar. Bir sayfada. İlgi alanınıza en uygun menüye geçiş yapmak size kalmıştır. Her menünün tematik olarak erişilebilir olduğu yüzbinlerce web sitesi var.
Bununla birlikte, portal sayfaları arasındaki temel fark, kompakt olarak sunabilecek büyük bir havuza sahip olmalarıdır. Yahoo hariç, Msn.com, e-Easy, Mynet ülkemizdeki popüler portallardan sadece birkaçıdır. Hayranlar, dernekler, oyun severler, edebiyat severler veya filmlerle ilgilenenler tarafından açılan küçük bir portal var.

Benzer Makaleler  Tarayıcı savaşları geri döndü, ancak bu sefer biraz farklı

Portal Sitelerinin Diğer Sitelerden Farkı Nedir?

Standart veya kurumsal bir web sitesi ile bir portal sitesi arasında önemli bir fark vardır. Öncelikle ve en önemlisi, şirketler için belirli bilgiler, web sitesinde metin, fotoğraf veya video gibi materyallerle desteklenerek sağlanır.
Net içerik bakımından sitenin alanı ve hacmi. Konu daha dar bir kapsamda bulundu. Portal bir geçiş işlevi görür. Dolaylı portalı arama motoru. Çünkü onlar, tek bir arama ile birçok web sitesine geçmenizi sağlayan ana ağ geçitleridir. Web portalı aynı makinedeki çeşitli uygulamaların ve web sitelerinin birleşimidir. Web portalları sadece bilgi sağlamaktan daha fazlasıdır, çeşitli bilgi kaynakları oluşturmakla yükümlüdürler. Bu onun daha zengin bir deneyim sunmasını sağlar.

Kurumsal Portal Nedir?

Şirket portalları web’deki portallardan mantıksal olarak farklı değildir. Şirketin portal sitesinde, şirket adına çeşitli kişisel bilgiler ve haberler bir kaynak altında toplanmaktadır. Çok sayıda personeli olan özel veya kamu kurumlarında genellikle bu portal oluşumları vardır.
Şirket portalları genellikle şirketin gelişimine olumlu katkıda bulunur. Yapısal olarak dağılmış şirketler için, ortak platform toplam ve kontrol işlevi olarak işlev görür. Bilgilendirme ve duyurular halka açık olarak kontrollü bir şekilde sunulmaktadır.
Bu tür portal iç iletişimi teşvik eden ve personeli motive eden bir unsurdur. Şirket portallarında dahili bilgiler paylaşıldığında güvenli ve gizli bir yapı oluşturulmalıdır. Bu nedenle, yabancıların kullanımı, bu bilgilere erişmeleri için imkânsız hale gelir. Bu, sadece personel arasında değil, tedarikçiler için de şirketlerde kullanılabilir. Bunun çok daha ekonomik bir yol olduğunu söylemek mümkündür, çünkü tüm işlemler bu tür portallarda dijital olarak gerçekleştirilir.
Portalı aramak veya kişisel kullanım için sayfalar oluşturmak mümkündür. Mevcut şirket haberlerini, evlilik, doğum veya ölüm, haftalık mektuplar, personel iletişim bilgileri, anketler, etkinlik takvimi, organizasyon çizelgeleri, avans ve maaş bilgileri, raporlar veya şirket portalıyla ilgili faydalı bağlantılar gibi duyurular koymak mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Aydın Safi
Asıl meslegi yazılımcı 2015-2017 senelerinde silikon vadisinde çalışma şansı olmuştur. 2018'de kurdugu bazı siteleri kapatarak Teknolee hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir