Çin, deepfake haberlerini yasakladı

Çin, internet sitelerinin, uygulamaların ve hizmetlerin, uyarılmış görüntü ve videoları barındırma, yayınlama veya dağıtmalarını yasaklayan yeni uyarılar getirmiştir. 1 Ocak 2020'den itibaren yürürlüğe giren yeni düzenleme, AI veya sanal gerçekliğin kullanımının da açıkça işaretlenmesi gerektiğini ve bunun yapılmamasının suç olarak kabul edileceğini belirtti.


Çin, internet sitelerinin, uygulamaların ve hizmetlerin, uyarılmış görüntü ve videoları barındırma, yayınlama veya dağıtmalarını yasaklayan yeni uyarılar getirmiştir. 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe giren yeni düzenleme, AI veya sanal gerçekliğin kullanımının da açıkça işaretlenmesi gerektiğini ve bunun yapılmamasının suç olarak kabul edileceğini belirtti.

DeepFake

Yeni kurallar Çin Siber İdaresi (CAC) tarafından Cuma günü web sitesinde yayınlandı. Nota göre, ne hizmet sağlayıcıların ne de kullanıcıların “Deepfakes” olarak adlandırmak, dağıtmak ve yayınlamak için derin öğrenme ve sanal gerçekliği kullanmalarına izin verilmiyor çünkü bu teknoloji “ulusal güvenliği tehlikeye sokabilir, sosyal istikrarı bozabilir, sosyal düzeni bozabilir ve ihlal edebilir başkalarının meşru haklarını ve çıkarlarını ”.

Yapay zeka yardımıyla çekilen derin videolar veya videolar, son birkaç yılda büyük bir sorun haline geldi ve yalnızca daha hızlı donanım ve daha keskin yazılımların bulunmasıyla daha da kötüye gidiyor. Reuters tarafından belirtildiği gibi, teknoloji, insanlara yapmadıklarını söyleyen ya da yaptıklarını gösteren, aşırı gerçekçi videolar oluşturmak için yapay sinir ağlarını kullanır. Teknoloji son zamanlarda pornografik videolarda, sahte haberlerde ve karmaşık aldatmacalardaki yoğun kullanımı nedeniyle ün kazandı.

Sadece yayınlamak değil, üretmek veya üretmeye yardımcı olacak uygulamalar da yasaklanacak

Tabii ki Çin, dünyanın derin suları yasaklayan ilk ülke değil. South China Morning Post’un belirttiği gibi, ABD’nin geçen ay ABD’nin Kaliforniya eyaleti, seçimden sonraki 60 gün içinde doktorların videolarının, görüntülerinin veya seslerinin oluşturulmasını veya dağıtılmasını yasaklayan siyasi derin karaları yasadışı kılmak için benzer bir yasa çıkardı. Hindistan da dahil olmak üzere diğer ülkelerin şimdi derin suları yasaklama yasasını çıkarıp çıkarmayacaklarını görmek ilginç olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Kaptain

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir