Tesla, Araba Camını Temizleyen ‘Lazer’ Yaptı

Teknoloji, Autopilot sürücü asistan sistemi için kullanılan kameraların yolu net bir şekilde görmesini sağlayabilir.


Teknoloji, Autopilot sürücü asistan sistemi için kullanılan kameraların yolu net bir şekilde görmesini sağlayabilir.

Tesla

Tesla CEO’su Elon Musk, otomobil üreticilerinin gerçekten kendi kendini süren arabaları geliştirmek için lazer tarayıcılara (lidar sensörleri olarak da bilinir) ihtiyaç duyduğu konusunda şüpheci. Musk, 2019’daki Tesla etkinliğinde yaptığı açıklamada, “Lidar’a güvenen herkes mahkumdur.” Dedi. Tesla, Autopilot gibi gelişmiş sürücü destek sistemleri için kullanılan kameraların önündeki cam da dahil olmak üzere camı temizlemek için lazer kullanan bir sistem için patent başvurusunda bulundu.

Patente göre, böyle bir sistem ön camlar, yan veya arka camdaki veya kamera merceklerindeki kalıntıları tespit etmek için kameraları kullanabilir. Bir lazer daha sonra enkazı ışınlayarak ön camdan yakar. Patent dosyalamasına eşlik eden bir örnek, öne ve yana bakan kameraları temizlemek için kaput, çamurluk ve B direğine monte edilmiş lazerlere sahip bir Tesla Model S göstermektedir. Patent, bu teknolojinin elbette yola ulaşmanın garanti olduğu anlamına gelmez. Teknoloji ilk önce güvenilir, uygun fiyatlı ve mevcut teknolojide bir gelişme olduğunu kanıtlamak zorunda kalacak. Herhangi bir lazer tabanlı sistemin böcek bağırsaklarını ve diğer inatçı kirleri temizlemede ön cam yıkama sıvısından daha başarılı olacağını varsayıyoruz.

Tesla

Bu patent, lazeri kalibre edilmiş bir oranda atmayı veya camın, camdan geçmemesini ve camın diğer tarafındaki malzemelere veya bileşenlere zarar vermemesini sağlamak için camı bir indiyum kalay oksit kaplama ile kaplamayı açıklar. Bu korumanın muhtemelen araç içindeki insanlara da fayda sağlayacağı tahmin ediliyor. Tesla, fotovoltaik güneş panellerinde kullanılan cam ve cam benzeri kaplamalardaki artıkları temizlemek için teknolojinin kullanılmasından da bahseder. Güneş ışığının güneş paneline ulaşmasını engelleyen herhangi bir şey, panelin ürettiği güç miktarını azaltır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Kaptain

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir