460.000 Türk kredi kartı internete satışa sunuldu

463.378 Türk kredi kartı şu anda çevrimiçi satılıyor. Kart dökümü, İnternet’in en büyük tarama mağazası olan Joker Stash’a satıldı, IB-IB’deki güvenlik araştırmacıları ZDNet’e söyledi.


463.378 Türk kredi kartı şu anda çevrimiçi satılıyor. Kart dökümü, İnternet’in en büyük tarama mağazası olan Joker Stash’a satıldı, IB-IB’deki güvenlik araştırmacıları ZDNet’e söyledi. 28 Ekim – 27 Kasım tarihleri ​​arasında dört partide yayınlanan veriler, son yıllarda Türkiye merkezli ödeme kartı detaylarının en büyük satışını temsil ediyor. Grup IB, ZDNet’e yaptığı açıklamada, “Türkiye’den gelen kartlar kartçılarda çok nadir görülüyor” dedi. “Son 12 ayda, bu, Türk bankalarıyla ilgili tek büyük ödeme kartı satışı.” Çalınan kredi kartları için yeraltı pazarını izleyen Group-IB, dört partinin (30K + 30K + 190K + 205K) satıldığı zaman 500.000 dolardan fazla net bilgisayar korsanları olarak tahmin edildiğini söyledi.

Söz konusu sızıntının hackerlara getirisi ise 500 bin dolar seviyesinde oldu.

O siteye ait görüntüler

Söz konusu sızıntının hackerlara getirisi ise 500 bin dolar oldu. Bunun yerine, son Türkiye’nin başına giden en büyük sızıntı durumunun dile getirilmesi dileğiyle Grup-IB’nin yetkilileri, Türkiye’nin kredi kartı bilgileriinin nadiren sızdırıldığını belirtti.

Hem kredi kartı hem de banka kartı bilgileri çalındı

Group-IB’nin siber suçlar araştırma bölümü başkanı Dmitry Şeştakov, yalnızca kredi kartlarının değil banka kartı bilgilerinin de çalındığını dile getirirken, “Kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC, kullanıcı adı gibi bilgilerin yanı sıra isim, e-posta adresi ve telefon numaralar bulundu. Üç kaynaktan dolayı kartlar çalınmış olabilir. Bunlardan birincisi kullanıcının kredi kartı bilgilerini sahte sitelere vermesi, ikincisi browserlardan verileri çalan kötü amaçlı uygulamalar ve üçüncüsü ise JavaScript bazlı dolandırıcıların hacklenmiş sanal mağazaya verilerini girmesiyle olur. Çoğunlukla üçüncü durum yaşanıyor” şeklinde konuştu. Şeştakov, yetkili mercilere konuyla ilgili bilgilendirmenin yapıldığını dile getirirken, söz konusu sızıntının dünya çapında 2019’daki en büyük ikinci veri ihlali olduğunu dile getirdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Kaptain

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir