Google, Türk Telekom ile anlaştı, sunucularını Türkiye’ye getiriyor!

Türkiye’de yeni Android cihazlar için artık lisans vermeyeceğini duyuran Google’dan, Türkiye’ye yerleşmek için önemli bir adım geldi. ABD’li teknoloji devi Google, dün Türk Telekom ile anlaşma imzaladı. 2020’de Google’ın sunucuları Türkiye’ye geliyor! Necdet Çalışkan’ın haberi…


Türkiye’de yeni Android cihazlar için artık lisans vermeyeceğini duyuran Google’dan, Türkiye’ye yerleşmek için önemli bir adım geldi. ABD’li teknoloji devi Google, dün Türk Telekom ile anlaşma imzaladı. 2020’de Google’ın sunucuları Türkiye’ye geliyor! Necdet Çalışkan’ın haberi…

Rekabet Kurumu’nun kestiği ceza sonrası Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modellerine Google uygulamaları için artık lisans vermeyeceğini duyuran Google cephesinde, ayrı bir konuda ama bir o kadar da kritik bir gelişme yaşandı.

Konuyla ilgili olarak Türk Telekom ve Google’ın 16 Aralık Pazartesi günü anlaşma imzaladığı öğrenildi. Taraflar arasında yapılan bu anlaşma kapsamında Google’ın sunucuları Türkiye’ye gelecek.

2020’DE 8 MERKEZE KURULACAK

Google

Şu anda teknik inceleme çalışmaları yürütülen süreçte, ilk etapta 8 ayrı merkeze Google sunucuları kurulacak. Türk Telekom’un trafik yönetimini yaptığı bu 8 ayrı merkezdeki kurulum çalışmaları 2020 ilk çeyreğinde başlayacak.

Anlaşmaya göre Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin 2020 yılında yüzde 50’si Türkiye’de kurulacak olan sunuculardan yönetilecek. Bu oran 2020 sonrasında ise yüzde 80’e çıkarılacak.

Edinilen bilgiye göre sunucuların Türkiye getirilmesi süreci, Google’ın Rekabet Kurumu ile son yaşadığı Android lisans krizinden etkilenmedi.

Türkiye’nin internet trafiğinin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan Facebook ve Google’ın sunucularını yurtiçine getirmek için bir süredir çalışmalar yapılıyordu. Bu kapsamda ilk adım Facebook ile atılmıştı.

FACEBOOK’UN YÜZDE 60’I GELDİ

Türkiye’deki internet kullanıcılarının Facebook’un servislerine (Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp) daha hızlı ve daha yüksek kalitede ulaşabilmesi amacıyla Facebook’un sunucuları (server) Türk Telekom’un İstanbul – Ataköy merkezi üzerinden devreye alınmaya başlanmıştı.

Bu kapsamda Google’da olduğu gibi Facebook için de 8 merkezde sunucu kurulumu gerçekleştirilecek. Edindiğimiz bilgiye göre şu anda Türkiye’deki kullanıcıların Facebook trafiğinin yüzde 60’ının Türkiye içerisindeki sunuculardan yönetiliyor.

Benzer Makaleler  Pixel 4 ve 4 XL bildiklerimizi doğruladı

AVANTAJLARI NELER OLACAK?

Facebook ve Google trafiğinin Türkiye üzerinde kurulu sunucular üzerinden yönetilmesinin şu avantajları sağlaması hedefleniyor:

Türkiye’deki internet kullanıcıları, daha kaliteli hizmet alacak. Kullanıcılar artık daha az gecikme hissedecek ve bu platformların servislerine daha hızlı ulaşabilecek. Yurtdışı kaynaklı siber saldırılardaki riskler azaltılacak.

https://www.haberturk.com/google-turkiye-ye-geliyor-haberler-2550166-teknoloji

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Kaptain

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir