Tarayıcı savaşları geri döndü, ancak bu sefer biraz farklı

Önümüzdeki günlerde artık beta sürümünde olmadığı için Edge tarayıcısına daha yakından ve daha eleştirel bakacağız. Tom Warren, Windows'un geleceği hakkında, çoğunlukla Google tarafından korunan Chromium kod tabanına geçişin sonuçları hakkında yaptığım kadar çok düşünceye sahip.


0
1 Paylaş

Eğer Microsoft’un tüketiciye yönelik yazılımı için yeni bir çağda yaşadığımıza ikna olmadıysanız, Windows 7‘nin bir iki yumruk kapanır ve Edge‘in resmi olarak başlatılan yeni Chromium tabanlı sürümü bunu sizin için yapmalıdır.

Önümüzdeki günlerde artık beta sürümünde olmadığı için Edge tarayıcısına daha yakından ve daha eleştirel bakacağız. Tom Warren, Windows’un geleceği hakkında, çoğunlukla Google tarafından korunan Chromium kod tabanına geçişin sonuçları hakkında yaptığım kadar çok düşünceye sahip.

Microsoft Edge Chromium

Her şeyi ele alacağız, ancak şu anda tarayıcılar hakkında bilmek için bazı üst düzey şeylerle başlamak istiyorum – çünkü uzun yıllar süren durağanlıktan sonra, işler gerçekten değişmek üzere. Sadece bugün, Edge lansmanının yanı sıra Mozilla’nın yaklaşık 70 kişiyi işten çıkarmak zorunda olduğu çok üzücü bir haber aldık. Bir kamu notunda geçici CEO’su Mitchell Baker, “interneti geliştirmek için inovasyona sorumlu bir şekilde ek yatırımlar yapmak için temel finansmanımızın sınırları dahilinde çalışabileceğimizi ve yapmamız gerektiğini” yazdı. Mozilla ve Microsoft haberleri doğrudan bağlı değildir, ancak dolaylı olarak bin şekilde bağlanmıştır. Her iki şirket de bir bakıma son birkaç yıldır Google ile yarışarak geçirdiler.

Microsoft için, kendi web oluşturma motorunu oluşturma projesinin yatırıma değmeyen yokuş yukarı bir tırmanış olduğu gerçeğiydi. Edge‘de çok fazla web sitesi garip bir şekilde oluşturuldu, çünkü daha genel standartları takip etmek yerine özellikle Chrome veya Safari’nin Webkit için kodlandılar. Derin ironi, uzun zaman önce, Microsoft’un Internet Explorer web’i neredeyse kırdı çünkü web geliştiricilerinden özel kod istedi. Böylece Microsoft zor bir çağrı yaptı: kefaletle geçti ve Chrome’u çalıştıran teknolojiye geçti. Ancak önemli farklılıklar var: Microsoft, web izlemede Google’dan farklı bir tutum izledi ve ayrıca Edge’i Microsoft hizmetlerine de bağladı. Benim için izlenmesi gereken en önemli şey, bu yeni Chromium tabanlı Edge’in Windows’a bağlı olup olmadığı olacaktır. Çok kişisel bir not olarak, bazı Microsoft e-posta istemcilerinin hala Word’ün HTML oluşturma motoruna dönmesi benim tarafımda büyük bir diken. Ancak HTML oluşturmanın ve işletim sistemini etkilediği milyonlarca yol var ve Chromium’un Windows’u ve ayetlerini nasıl etkilediğini görmek için sabırsızlanıyorum. Eski Edge’in en iyi özelliklerinden biri, pil ömrünün ne kadar nazik olduğuydu. Microsoft’un uygulama çerçevesinin geleceği de var – bunun elektronu ne kadar olacak, Progresif Web Uygulamaları ne kadar olacak ve gerçek Windows uygulamaları ne kadar olacak. Tüm açık sorular ve Tom Warren’a erteleyeceğim tüm sorular. Diğer her şeyde olduğu gibi, izlenecek bir şey. Mozilla için, Firefox’ta varsayılan olarak Google Arama’ya geçiyor ve ücretlendirmeyi daha gizlilik odaklı bir modele yönlendiriyordu. Firefox’un izleyicileri engelleme konusundaki kararları, Apple’a geçen yıl aynı şeyi yapmada daha da agresif olması için ilham verdi. Bu hafta Google bile havluyu atmaya ve sonunda üçüncü taraf çerezlerini devre dışı bırakmaya zorlandı.

Microsoft Edge Chromium

İzleme sorununu çözmek için oradaki tekliflerin kesin ayrıntılarına girmekten kaçınıyorum çünkü birçok farklı parçada işler çok hızlı değişiyor. Kısa bir süre sonra Google’ın Gizlilik Korumalı Alanı ve Apple’ın Akıllı İzleme Önleme ve Mozilla’nın bu kadar çok şeyi başlattığı için krediyi hak eden varsayılanlarını ele alacağımdan eminim. O zamana kadar bilinmesi gereken iki önemli nokta olduğunu bilin. Birincisi: reklamların çalışma şeklini kökten değiştirebilecek ve hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın gizliliğinizi korumanızı kolaylaştırabilecek yeni tarayıcı teknolojileri ve sınırları geliyor. Bu web olduğundan, zaman alacak, ancak herkes kararlı görünüyor. İkincisi: Birçoğumuzun bir Tarayıcı Savaşı hakkında düşünme şekli piyasa paylaşımı açısındandır – ve bu sefer yanlış metriktir. Bir tarayıcı savaşı var, ancak çoğu insanı tarayıcılarına geçmeye kimin ikna edebileceğine bağlı olarak kazanılmayacak veya kaybedilmeyecek. Çünkü çoğu insan önemli olan platformu açamaz veya açamaz: mobil.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

0
1 Paylaş

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
1
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Kaptain

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir