MD5 Nedir ?

Message Digest 5 (MD5), verilen verinin (şifre vb.) kendine has “parmak izi” nin oluşturulmasını "hash" fonksiyonlarına dayalı olarak sağlayan bir algoritmadır. Bir veritabanı yönetimi (database management) tekniğidir. 1991 yılında MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de görev yapan Profesör Ron Rivest tarafından geliştirilmiştir. Profesör Rivest MD5’i MD4’ün bir üst sürümü olarak tasarlamıştır.


0
1 Paylaş

Message Digest 5 (MD5), verilen verinin (şifre vb.) kendine has “parmak izi” nin oluşturulmasını “hash” fonksiyonlarına dayalı olarak sağlayan bir algoritmadır. Bir veritabanı yönetimi (database management) tekniğidir. 1991 yılında MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de görev yapan Profesör Ron Rivest tarafından geliştirilmiştir. Profesör Rivest MD5’i MD4’ün bir üst sürümü olarak tasarlamıştır.

MD5 algoritması, genelikle şifreler için kullanılır. MD5 şifreleme türü sadece şifrelenir geri çözülemez.

Örnek vericek olursak:

Şifre
MD5
Teknolee
e87db1bb45037c0345c1fb6a6f2a4fe7

Buradaki örnek de anlamamız gerek Teknolee md5 çevirdigimizde “e87db1bb45037c0345c1fb6a6f2a4fe7 ” Gibi bir şifre verdi işte bu md5’dir. Bunu tekrardan “Teknolee” yazısına çeviremesiniz.

Peki Özellikleri Nedir ?

  • Yukarıdada belirtiğimiz gibi MD5 algoritması tek yönlü çalışır. Şifreleme yapılır, ancak şifre çözüm işlemi yapılamaz.
  • MD5 algoritması, üzerinde işlem yapılan dosyada (aktarma vb.) herhangi bir değişiklik olup olmadığını tespit eder.  Eğer bir değişiklik yapılmışsa, yeni dosyanın MD5 algoritmasından geçilmesinden çıkan sonuç ile ilk dosyanın MD5 sonucu birbirinden farklı olacaktır.
  • MD5 algoritması bir alt sürümü olan MD4’e göre yavaş çalışır, ancak şifrelendirme sistemi çok daha karışık ve çözülmesi güçtür. Ancak biz bu yavaşlağı fark edemeyiz.

Nerelerde Kullanılır ?

  • İnternet trafiğinde. “SSL (Secure Sockets Layer – Güvenli Yuva Katmanı)” gibi.
  • Özel bilgisayar ağlarında. “VPN (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ)” gibi. 
  • Güvenli uzaktan ulaşım uygulamalarında. “SSH (Secure Shell – Güvenli Kabuk)” gibi.
  • Kimlik belirleme uygulamalarında.

Kötü Yanları

  • Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılan sitelerde, kullanıcı şifresini unuttuğu takdirde sistem eski şifreyi veremez. Yukarıdada Belirtigimiz gibi Şifre, MD5 algoritmasından geçirilmiş halde saklandığı için şifre çözülemez. Sistem kullanıcıya yeni şifre atar.
  • MD4 ‘e göre daha uzun bir şifre ürettiğinden çalışması daha uzun zaman alır.
Benzer Makaleler  Bilişim Teknolojileri Nedir? Alanı Nedir?

Yazılım ile ilgili :


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

0
1 Paylaş

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Kaptain

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir