Windows 10X katlanabilir işletim sistemine ilk bakış

Microsoft, Windows 10X için ilk emülatörünü bugün yayınladı ve geliştiricilerin çift ekranlı cihazlar için yeni işletim sistemi varyantına ilk kez bakmalarını sağladı.


Microsoft, Windows 10X için ilk emülatörünü bugün yayınladı ve geliştiricilerin çift ekranlı cihazlar için yeni işletim sistemi varyantına ilk kez bakmalarını sağladı. Microsoft, geliştiricilere cihazlar bu yıl piyasaya sürülmeden önce uygulamaları optimize etmeye başlamak istiyor, bu nedenle bu temel emülatör, sonlandırılmadan önce 10X’e erken bir bakış sunuyor.

Bence İşletim Sistemimiz, gelecekteki cihazlar için temizlenen Windows 10’un biraz daha modern bir sürümü gibi geliyor.

İşletim Sistemimiz, yalnızca katlanabilir ve çift ekranlı donanımlar için tasarlanmıştır ve Microsoft bunu sonuç olarak özelleştirmiştir. En büyük değişikliklerden biri yeni Windows 10X Başlat menüsü. Artık Windows 10, Windows 8 ve Windows Phone’da bulunan animasyonlu Canlı Fayansları içermiyor ve şimdi daha basitleştirilmiş bir görünüm içeriyor.

Windows 10X masaüstü
Windows 10X

Windows 10X Özellikleri Neler?

İşletim Sisteminin Başlat Menüsü, sabitleyebileceğiniz uygulamalar ve son belgelerin bir listesini içerir. Şu anda Windows 10’da mevcut olandan çok bir görev başlatıcısı gibi görünüyor. Uygulamaları, belgeleri ve hatta web içeriğini arayabilirsiniz ve bu temel ses girişini de destekliyor. Cortana, 10X’in ayarlar bölümünde bile bulunamıyor.

Yeni bir Başlat menüsünün yanı sıra, 10X, Windows 10’a çok benziyor. Görsel olarak seçim yapmak için karanlık ve aydınlık modlar var, ancak Windows 10X’teki en büyük UX değişiklikleri, uygulamalarla çoklu görev yapma şeklinizde bulunabilir. Windows 10’un aksine, ekranın herhangi bir yerinde yüzen uygulamalara sahip olamazsınız. Uygulamalar varsayılan olarak tek bir ekranda açılır ve çift ekranlı cihazlara tam olarak uzanıp yayılmasını sağlamak için bir fare ile iki ekrana sürükleyebilir veya dokunabilirsiniz.

windows 10x masaüstü
windows 10x kapama ekranı
Windows Kapama Ekranı

Hareketlerden bahsetmişken, görev çubuğundaki Başlat menüsüne veya çalışan uygulamaların listesine erişmek için ekranı yukarı doğru kaydırabilrsiniz. Ayrıca ses, parlaklık, Bluetooth, dönüş kilidi ve diğer ayarlara hızlı erişim içeren görev çubuğundan güncellenmiş bir İşlem Merkezi’ne erişebilirsiniz.

Benzer Makaleler  WordPad Windows 10'da İsteğe Bağlı Özellik Kapsamına Alındı

Windows 10X üzerinde çalışan uygulamaları görmenizi sağlayan Görev Görünümü de güncellendi ve bunu belirli bir ekrana uygulamaları çağırmak için kullanabilirsiniz. Eski Windows masaüstüne veya Dosya Gezgini’ne alışkınsanız, her ikisi de Windows 10X’te maalesef yok. Windows 10X’te masaüstüne sağ tıklarsanız, ayarlarda arka planı değiştirme yeteneği ile karşılaşırsınız ve burada hiçbir uygulama, simge veya herhangi bir şey koyamazsınız. Elemantary kullanan varsa bu durumu bilebilir 🙂 sanırım mac’de de var ama emin değilim hiç kullanmadım windows candır <3

windows 10x
Windows Maps

Ne Var Bu Windows 10X’de?

Benzer şekilde, geleneksel Dosya Gezgini, Windows 10X kullanıcılarını içerik kitaplıklarına yönlendirecek ve dosya aktarımları için harici cihazları destekleyecek modern bir Dosya Gezgini ile değiştirildi.

Windows 10X’e gelen diğer yeni ekleme Wonder Bar’dır. Bir donanım klavyesinin üstüne veya altına oturacak şekilde veya işletim sistemindeki yazılım klavyesinin bir parçası olarak görünecek şekilde tasarlanmıştır. Apple’ın Touch Bar’ına benzer ve GIF veya emoji gibi zengin giriş seçenekleri ve hatta bir yazılım izleme dörtgeni sunar.

İşletim sisteminde şu anda hala oldukça basit ve bunun için optimize edilmiş uygulamalar olmadan test etmek zor. Microsoft, burada uygulamalardan veya Netflix gibi uygulamalardan görünen ortam bilgilerini, Wonder Bar’a yerleştirmek için resim içinde resim desteğinden yararlanıyor. Her zaman üstte modu olan Windows Hesap Makinesi gibi uygulamalar bile buraya yerleştirilebilir. Bu, Windows 10X’in gerçekten ilginç bir parçası olduğunu düşünüyorum, ancak geliştiricilere gerçekten takılıyor ve kullanışlı hale getiriyor.

Ben size elimden geldiğince çevirmeye çalıştım kaynak olarak bu siteyi kullanmaktayım ama eğer siz başka kaynaklara da bakmak istiyorsanız Google‘ı kullanabilirsiniz bize her açıdan yardımcı olabiliyor. 🙂 Size önerdiğim bir diğer makalem ise 2020 Yılında İzlemeniz Gereken Filmler

Benzer Makaleler  Microsoft’un çift ekranlı cihazlar için yeni işletim sistemi olan Windows 10X açıklandı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eglenceli Eglenceli
0
Eglenceli
Kötü Kötü
0
Kötü
Komik Komik
0
Komik
İşte Bu İşte Bu
0
İşte Bu
Aydın Safi
Asıl meslegi yazılımcı 2015-2017 senelerinde silikon vadisinde çalışma şansı olmuştur. 2018'de kurdugu bazı siteleri kapatarak Teknolee hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir